Kolejna lekcja z Mistrzem w SP4
Dnia 10.04.2025 w naszej szkole gościliśmy sportowca i wieloletniego trenera boksu Wiesława Bojanowskiego, który prowadzi klub w Lubaniu pod nazwą „Bojan Boks”.
Dnia 10.04.2025 w naszej szkole gościliśmy sportowca i wieloletniego trenera boksu Wiesława Bojanowskiego, który prowadzi klub w Lubaniu pod nazwą „Bojan Boks”.
Pani Ania na zajęciach umuzykalniających pokazała nam jak nauczyć chusteczkę tańczyć. Nie było to łatwe zadanie, ale dzieci poradziły sobie świetnie.
Lubańska Jedynka przystąpiła do Powiatowego projektu „Młody Europejczyk”, którego odbiorcami byli uczniowie klas 4-6. Od listopada 2024 do marca 2025 roku zgłoszone pary uczniów poznawały kulturę innych krajów poprzez praktyczne działania. Warto podkreślić, że realizowany projekt wsparł innowacje w edukacji w naszym powiecie, a podjęte inicjatywy obejmowały szeroki wachlarz działań. Uczestnicy zrealizowali trzy zadania związane z przybliżeniem wiedzy nt. krajów znajdujących się w Unii Europejskiej: tworzyli (w formie dwóch prezentacji multimedialnych) przewodniki turystyczne o wybranym kraju, prezentowali sportowca, wykorzystując elementy jego biografii, pasje, oraz osiągnięcia. Ostatnie zadanie polegało na napisaniu listu do kolegi/koleżanki opisującego podróż do wybranego kraju oraz zwiedzaniu zabytków, ciekawych miejsc. Suma zdobytych punktów przy każdym zadaniu zadecydowała o klasyfikacji końcowej.
W środę, 2 kwietnia, uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu (pod kierunkiem pań: Beaty Kazan i Liliany Czerwińskiej) oraz z kl. IIab (pod opieką pań: Ewy Rotsztajn i Anny Szatkowskiej) wzięli bardzo aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Zatem nasi wolontariusze, ubrani na niebiesko ze specjalnymi chmurkami (zawierającymi opisy zachowań autystycznych osób), stworzyli fantastyczny happening, promując ten wyjątkowy dzień w roku. Cała społeczność szkolna mogła się też zapoznać się z różnymi informacjami o autyzmie na parterze – z gazetki, którą przygotowała pani Agata Dudkiewicz. Głównym punktem wydarzenia było wykonanie i ułożenie (przez wielu uczniów) niezwykłej układanki z puzzli na tablicy.
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizowały w tym roku już po raz czwarty konkurs pt. „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników, podobnie jak przy poprzednich edycjach, było przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.
Uczniowie klasy 3b często łączą naukę z zabawą. Tym razem trzecioklasiści przygotowali pokaz mody, który stał się świetną okazją do zaprezentowania umiejętności językowych naszych uczniów. Lekcja była podsumowaniem zajęć poświęconych nazwom ubrań, a prezentacja „Modela” była komentowana w języku niemieckim. Uczniowie ćwiczyli słownictwo związane z ubraniami i kolorami, a pokaz wzorowany „światowym wybiegiem”, ukazał pozytywne emocje i dobrą zabawę. Wszyscy bawili się doskonale, a co najważniejsze stosowali poznane słówka w praktyce. Nad projektem czuwała nauczycielka języka niemieckiego – pani Aleksandra Kalinowska.
Świat internetowy nie jest już rzeczą wirtualną, ale jak najbardziej realną i właśnie realne stają się również zagrożenia, które mogą spotkać dzieci. Jak rozpoznać oszustwo w sieci?, Czym jest deepfake i czy na pewno wiemy, jak nie dać się nabrać na fałszywe maile, sms-y? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy wydarzeń z cyklu CyberEdukacja online dla dzieci i dorosłych. W dniach 3 i 10 kwietnia br. klasy: 4a, 4b, 5b, 6a, 6b wzięły udział w spotkaniu onlie, które prowadziła pani Paulina Krakowska – ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim. Lekcje poświęcone były istotnym zagadnieniom, takim jak: Ja zaczyna się cyberoszustwo?, Ja weryfikować strony internetowe? Dzięki spotkaniom słuchacze mogli dowiedzieć się, jak nie wpaść w pułapki zastawione przez cyberprzestępców, poznali sposoby na ochronę swojej prywatności. Przed nami jeszcze jedna lekcja online - 29 maja nt. Jak chronić swoją cyfrową tożsamość?
Z radością informujemy, że wyzwanie Burmistrza Lubania Grzegorza Wieczorka i ZGIUK sp z o o Lubań zainspirowało dzieci, kadrę oraz rodziców do wspólnego działania, które zaowocowało wykonaniem wyjątkowej, świątecznej pisanki.
Frohe Ostern. Wielkanocne zajęcia z języka niemieckiego u czterolatków.
Ćwiczenia oddechowe kształtują prawidłowy tor oddechowy dziecka - Nabieramy powietrze nosem i wydychamy ustami. W kubeczku robimy niewielki otwór, następnie wkładamy w niego słomkę i nakładamy rękawiczkę. Zadaniem dziecka jest dmuchać tak aby rękawiczka się uniosła i pojawiła się kurka. Zabawa sprawiła niesamowitą frajdę dzieciom.